„ANDRZEJKÓW” CZY „ANDRZEJEK”?

Ostatniego dnia listopada w naszej szkole odbyły się uroczystości andrzejkowe. Choć nazwa obrzędów pochodzi od imienia, to jednak – zgodnie z zasadą – piszemy ją małą literą i odmieniamy, mówiąc: „podczas andrzejek”, a nie „podczas andrzejków”.

Wróżby andrzejkowe, bez których nie może się obyć, przygotowali uczniowie z klas VII i VIII. Wróżono z owoców, monet, karteczek z zapisanymi imionami, wosku i na wiele innych sposobów. Dzięki wróżbom wielu dowiedziało się, jakie szczęście ich spotka w życiu i poznało imiona swoich przyszłych żon czy mężów. Wróżbici – w wielu wypadkach – wyglądali profesjonalnie – dzięki strojom i odpowiedniemu makijażowi. Wróżby były płatne, a zarobione przez dzieciaki pieniądze zostaną przeznaczone na akcje charytatywne.

W czasie przerw międzylekcyjnych Rada Rodziców sprzedawała smakołyki w postaci tostów, pieczonych przez uczniów i ich mamy ciast, oraz  innych łakoci.

I jak tu nie lubić andrzejek?!