ZAĆMIENIE SŁOŃCA

W ostatni wtorek (25 października), w godzinach 11.15 – 13.30 w naszym kraju można było obserwować ciekawe zjawisko astronomiczne. Mowa o zaćmieniu Słońca, które zdarza się niezwykle rzadko. Ostatni tego typu pokaz i w takim stopniu natura urządziła nam 7 lat temu.

Niestety tym razem pogoda pokrzyżowała plany oglądającym i nie wszyscy, mimo cierpliwego oczekiwania, zobaczyli jak księżyc zasłania słońce. Było pochmurno, a pogodowe okna obserwacyjne pojawiały się tylko na chwilę i to nie zawsze tam, gdzie znajdowały się obserwowane ciała niebieskie. Cieszy fakt, że najbardziej cierpliwi zostali nagrodzeni niecodziennym widokiem nieba.

W obserwacjach pomagał pan Zagórski, który specjalnie na tę okazję przywiózł do naszej szkoły wspaniały zestaw do obserwacji nieba użyczony przez firmę Delta Optical.

To było ciekawe doświadczenie dla dzieciaków, które (w ogromnej większości) po raz pierwszy zetknęły się z tego typu urządzeniem i z zainteresowaniem zerkały w niebo.