KONSTYTUCJA 3 MAJA

KONSTYTUCJA 3 MAJA

 

W tym roku w całej Polsce obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia konstytucji. To pierwszy dokument tej miary w Europie i drugi na świecie, zatem nie sposób o nim nie pamiętać. Jak czytamy w preambule, konstytucja została uchwalona „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic”. Nie może być zatem czymś, co można lekceważyć.

O tym, że Święto Narodowe Trzeciego Maja jest jednym z naszych najważniejszych świąt państwowych nie zapomnieli uczniowie Zespołu Szkół w Bojmiu, którzy kilka dni wcześniej wzięli udział w uroczystej akademii przygotowanej przez pana Mieczysława Szkopka i panią Elżbietę Domalewską.

Dzieciaki z klasy piątej przypomniały historię konstytucji, wyrecytowały okolicznościowe wiersze i zaśpiewały kilka pieśni. Potem był czas na konkurs dotyczący samej konstytucji oraz życia i twórczości naszego patrona – Januarego Suchodolskiego – którego postać jest nierozerwalnie związana z tematyką narodowowyzwoleńczą.

Wygrał go zespół uczniów z klasy ósmej, którym nie straszne były żadne z zadawanych pytań.